Ślubowanie pierwszoklasistów

Utworzono dnia 08.11.2018

Ślubujemy

Dzień 25 X 2018 r. dla osiemnaściorga dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sztabinie na długo pozostanie w pamięci. Wszystko za sprawą wyjątkowej uroczystości w życiu każdego rozpoczynającego naukę ucznia – ślubowania klasy I.

Zaproszenie na uroczystość przyjęli: Pan Dyrektor, nauczyciele pracujący na co dzień z pierwszoklasistami, rodzice oraz uczniowie klas II i III wraz z wychowawczyniami.

Tę ważną uroczystość rozpoczęto wstąpieniem pocztu sztandarowego i wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie klasy III powitali gości oraz zaprosili pierwszaków, aby stworzyć razem wielką, wspólną, szkolną rodzinę. Jak każdy wie, w rodzinie oprócz praw każdy ma swoje obowiązki, które powinien sumiennie wypełniać. Pierwszoklasiści wzięli te słowa do serca i odważnie zaprezentowali przygotowaną część artystyczną. Dzieci recytowały wiersze mówiące o swojej pracy na lekcjach, a także o wspólnych zabawach podczas przerw. Chętnie odpowiadały też na pytania dotyczące zasad bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły.

Rodzice przygotowali swoim dzieciom „napoje mądrości i odwagi”, które należało wypić bez grymasu, mimo cytrynowego smaku. Zadanie zostało wykonane na ”pięć plus”. Następnie pierwszoklasiści odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów klasy III dotyczące symboli narodowych. Duża grupa pierwszaków, biorąca wcześniej udział w konkursie „Kto ty jesteś?” deklamowała wiersze o tematyce patriotycznej. Wiadomości i umiejętności dzieci zgromadzona publiczność oceniła gromkimi brawami.

Nadszedł moment kulminacyjny. Z należytą powagą dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie bycia dobrym i uczciwym Polakiem prawdziwie kochającym swoją Ojczyznę. Następnie Pan Dyrektor pasował pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im. Karola Brzostowskiego w Sztabinie. Dzieci otrzymały tarcze szkolne oraz pamiątkowe dyplomy.

Następnie rodzice uczniów klasy I zaprosili swoje pociechy do klasy na słodki poczęstunek. Dzieci dodatkowo otrzymały od rodziców kuferki z pomocami dydaktycznymi do kl. I – III. Pierwszoklasiści byli bardzo uradowani.

Na zakończenie pięknego dnia wszystkie dzieci wraz z rodzicami udali się na plac szkolny, aby w pobliżu alejki posadzić przywiezione przez jednego z rodziców drzewko. Jest to nasz piękny, szkolny zwyczaj upamiętniający ślubowanie klasy I. W tym roku posadziliśmy dąb. Dlaczego właśnie to drzewko? Wiadomo, chcieliśmy w ten sposób uczcić 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Można było przeżyć niecodzienne chwile, kiedy to dzieci spontanicznie wzięły się za ręce wokół dębu i donośnym głosem zaśpiewały „Sto lat”.

Być może kiedyś, jako dorośli, odwiedzą to miejsce i wspomną spędzone w tej szkole lata… Rosnący wraz z nimi dąb będzie świadkiem minionego czasu.

B. Biłda

Ślubowanie 2018