Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Patron Szkoły Podstawowej

Czcionka:

Hrabia Karol Brzostowski

Należał do najwybitniejszych polskich reformatorów. Wszelkie działania podejmował w duchu humanitaryzmu. Od wczesnej młodości przyświecała mu idea podniesienia z upadku dóbr ojczystych. 

Karol Brzostowski (11.02.1796 – 25.07.1854) całe życie poświęcił dla dobra swych poddanych oraz przysłużył się cywilizacyjnemu rozwojowi całego kraju. Inteligencja, talent, silna wola i przedsiębiorczość pozwoliły mu podjąć reformę polskiej wsi. Hrabia dołożył wszelkich starań, by poprawić los chłopa. Podjął się zadań pionierskich i niebagatelnych. Jako jeden z pierwszych w kraju, doprowadził do oczynszowania i uwłaszczenia, co dało początek rewolucyjnym zmianom w dziedzinie rolnictwa. Wprowadzenie płodozmianu, stworzenie mechanizmów gospodarki kapitalistycznej, nowe uprawy roślin, praktyczne zastosowanie młocarni, kopaczki do ziemniaków i dojarki, mechanizacja gospodarstw to podstawowe kierunki rozwoju wsi. 

Rzeczpospolita Sztabińska, wspólnota na skalę europejską, była nie tylko osiągnięciem społecznym, ale stanowiła również przykład dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa rolno – przemysłowego.

Karolowi Brzostowskiemu zawdzięczamy między innymi: odlewnię zestawu metalowych części śluz dla Kanału Augustowskiego, hutę szkła i żelaza, fabrykę maszyn rolniczych, kompleks przemysłu rolno – spożywczego, piec hutniczy z najnowszą w świecie nagrzewnicą i gorzelnię.

Hrabia jako człowiek światły i obyty w świecie przykładał dużą uwagę do wykształcenia i rozwoju oświaty. Umiejętność czytania i pisania była czynnikiem decydującym o przyjęciu do pracy. Twórca Rzeczpospolitej Sztabińskiej był świadomy, że kształcenie wymaga nakładów finansowych. Obecnym świadectwem Fundacji Sztabińskiej są szkoły w Sztabinie, Krasnoborkach, Kryłatce i Sosnowie oraz kościół w Sztabinie.

W piątą rocznicę śmierci w warszawskim "Tygodniku Ilustrowanym" pisano: (...) Cześć przeto i wdzięczna pamięć niech będzie mężowi, co wiedziony myślą chrześcijańską, myślą zacnego obywatela stworzył dzieło po wszystkie czasy godne naśladowania, a w sercach uszczęśliwionego ludu wystawił pomnik (...) trwalszy stokrotnie od grobowców marmurowych i zachował rzewne wspomnienie i nazwę ojca swoich poddanych.

Karol Brzostowski poprzez swoją szeroką działalność i liczne zasługi zapisał się chlubnie i na trwałe w dziejach naszej „małej ojczyzny". Pozostawił po sobie ogromną spuściznę, z której nadal możemy wiele czerpać. Aby pamięć o Hrabi pozostała wciąż żywa, szkoła w Sztabinie obrała go za swego patrona.

Wśród potomnych jest postrzegany nie tylko jako społecznik i wybitny reformator, ale przede wszystkim jako dobry człowiek.

Stworzył tak oryginalne dzieło, iż nie miało ono wówczas odpowiednika w kraju i za granicą. Jest wzorem do naśladowania, gdyż całym swoim życiem dokumentował prawość charakteru, uczciwość oraz wielkie talenty organizacyjne i techniczne.

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny