Wycieczka po Suwalszczyźnie

Utworzono dnia 25.06.2018

„Piękna jest nasza kraina” – przekonali się o tym uczniowie klas IVb i V, którzy 11 czerwca 2018 roku zwiedzili ciekawe zabytki i podziwiali niezwykłe krajobrazy Suwalszczyzny.

Na początek uczniowie udali się do Studzienicznej. Tu zwiedzili Sanktuarium Maryjne na wyspie. Przemyli oczy uzdrawiającą wodą. Przed pomnikiem papieża oddali cześć Wielkiemu Polakowi – Janowi Pawłowi II, który odwiedził to miejsce w 1999 roku. Spacerowi Szlakiem Orła Białego do Pomnika Leśnika towarzyszyły mieszkańcy okolicznego jeziora – małe kaczuszki.

Następnym zwiedzonym obiektem był Klasztor Pokamedulski. Przewodnik w ciekawy sposób zapoznał grupę z historią tego miejsca. Swą opowieść wzbogacił ciekawymi anegdotami i legendami. Uczniowie obejrzeli m.in. apartament papieski, krypty, podziwiali widoki z wysokiej wieży zegarowej.

Wszystkich zachwycił kolejny etap wycieczki-Suwalski Park Krajobrazowy, a w nim Turtul i najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza.

W Stańczykach wielu wrażeń dostarczył spacer najwyższymi w Europie wiaduktami kolejowymi malowniczo położonymi w dolinie rzeki Błędzianki.

Niesamowite uczucia towarzyszyły uczniom, gdy mogli być jednocześnie w trzech państwach: Polsce, Litwie i Rosji. Możliwe to było na polskim biegunie zimna, gdzie znajduje się trójstyk granic w miejscowości Bolcie k. Wiżajn. Punkt ten oznaczony granitowym słupem nosi nazwę „Wisztyniec”.

Ostatnim etapem wycieczki był punkt widokowy w Smolnikach „U Pana Tadeusza”. Z ustawionej drewnianej platformy można było podziwiać trzy jeziora: Kojle, Perty i Purwin, usytuowane w centralnej części rozciągającej się panoramy. W oddali widoczne były góry: Jesionowa, Cisowa i Krzemieniucha. Unikalny krajobraz tej okolicy został wykorzystany przy realizacji filmów „Dolin Issy” Tadeusza Konwickiego i „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy.

Wycieczka uświadomiła uczniom, że warto poznać swój region.

To z pewnością była również dobra lekcja patriotyzmu.

Suwalszczyzna 2018

Utworzono dnia 25.06.2018, 11:47